4 października 2010

Jeszcze jeden powód by uniknąć matematyki - migreny

U 91 % osób cierpiących na chroniczne bóle głowy rozwiązywanie anagramów i zagadek prze godzinę wywołało migrenę.Przeprowadzone niedawno badania zasugerowały, że czerwone wino, whiskey i bourbon wywołują migreny, ale jeżeli cierpisz na bóle głowy związane ze skokami ciśnienia, możliwe że powinieneś trzymać się z daleka od matematyki. W przeprowadzonych niedawno badaniach 91% badanych, cierpiących na te dolegliwości (chronic tension-type headache, w skrócie CTTH) nabawiło się bólu głowy rozwiązując przez godzinę problemy matematyczne. Badacze chcieli udowodnić że stress może zapoczątkować ból głowy u osób z CTTH. Co więcej, określono najważniejsze znaki ostrzegawcze, między innymi zwiększone napięcie mięśni szyji i zwiększoną wrażliwość na ból.

Badania opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie Cephalgia, przeprowadzono na 71 ochotnikach podzielonych na trzy grupy: jednej złożonej z 25 zdrowych osób i dwóch złożonych z 23 osób cierpiących na CTTH każda. Podczas gdy uczestnicy przez godzinę wykonywali pewne zadania, badacze mierzyli wszystkie trzy czynniki przed, w trakcie i po badaniu. Te trzy czynniki to: stres, napięcie mięśni i wrażliwość na ból u każdej z osób. Grupie zdrowej i jednej z grup CTTH powierzono stresujące rozwiązywanie problemów matematycznych i anagramów przez godzinę. W tym czasie druga grupa mogła spokojnie czytać gazety.

Wyniki badań wykazały, że tylko u 4% zdrowych uczestników i 17% osób z CTTH wystąpiła migrena podczas wykonywania zadania. Jak wspomniano wcześniej, aż 91% osób cierpiących na CTTH które narażono na stres doświadczyło w tym czasie bólu głowy. Natomiast u wszystkich uczestników rozwiązujących zadania, zaobserwowano narastający z czasem stres, podczas gdy osoby czytające gazety nie miały tego problemu. W ten sposób określono stres, jako czynnik wywołujący migreny.


Pomiary napięcia mięśni i ogólnej wrażliwości na ból ujawniły interesujące wnioski. U wszystkich badanych z CTTH, napięcie mięśniowe i podatność na ból pojawiły się przed wystąpieniem migreny; wysoki poziom napięcia mięśniowego zaobserwowano już przed rozpoczęciem zadania, a zwiększona wrażliwość na ból pojawiła się na 20 minut przed wystąpieniem migreny. Innymi słowy, Innymi słowy, na podstawie tych czynników można przewidzieć zbliżającą się migrenę.

Jeżeli cierpisz na chroniczne bóle głowy wywołane zmianami ciśnienia, wiedza uzyskana w tym eksperymencie otwiera przed Tobą nowe możliwości. Spróbuj prostego automasażu szyi i głowy zanim podejmiesz się stresującego zadania. Kiedy zauważysz, że twoje mięśnie są napięte, weź lek przeciwbólowy, a prawdopodobnie zapobiegniesz migrenie. I wreszcie, kiedy czujesz że zbliża się ból głowy, zrób sobie przerwę. W tym czasie, jeżeli nie jesteś przypadkiem matematykiem, lepiej trzymaj się  z dala od algebry czy geometrii.

Czas kupić sobie kalkulator.

Ten wpis to tłumaczenie artykułu ze strony fyi Living. Jeśli ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz